Wypadek samochodowy za granicą

Co zrobić, gdy miałeś wypadek poza granicami kraju?
Znaczna cześć Polaków, którzy ucierpieli w wypadkach poza granicami kraju (np. w Austrii lub w Niemczech) nie wie, co należy zrobić tuż po wypadku. Nieznajomość przepisów prawa, zagadnień związanych z likwidacją szkód oraz języka obcego stanowią główne problemy, z jakimi borykają się osoby poszkodowane nie z własnej winy w zdarzeniu drogowym za granicą.
Wypadek drogowy za granicą – co warto zrobić?
- Koniecznie zanotować informacje o sprawcy wypadku – imię i nazwisko, adres , numer telefonu, numer rejestracyjny pojazdu. Jeżeli jest taka możliwość także numer polisy i nazwę firmy ubezpieczeniowej.
- Jeżeli istnieją świadkowie wypadku, najlepiej zebrać i zapisać ich dane osobowe – imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu.
- Zawiadomić policję (nie jest to obowiązkowe w przypadku kolizji, ale dobrze jest w każdym przypadku wezwać policję, jesli zdarzenie ma miejsce za granicą)
- Jeśli to możliwe i jest taka sposobność, zawsze warto zrobić zdjęcie (np. telefonem komórkowym) samochodu sprawcy i swojego tak, aby na zdjęciach było widać zniszczenia obu samochodów.
- Ubiegać się o odszkodowanie powypadkowe (odszkodowania można dochodzić nawet jeśli zniszczenia są niewielkie).
Jeżeli miałeś wypadek drogowy odszkodowanie przysługuje, gdy:
- Jako kierowca doznałeś uszkodzenia ciała z winy innego kierowcy lub poniosłeś szkody materialne np. w postaci zniszczenia lub uszkodzenia Twojego pojazdu.
- Jako pasażer doznałeś uszkodzenia ciała z winy kierowcy innego pojazdu lub z winy kierowcy pojazdu, w którym podróżowałeś. (Warto pamiętać, że odszkodowanie jest wypłacane przez firmę ubezpieczeniową, dlatego nie należy przejmować się, jeśli kierowcą pojazdu był znajomy lub bliski krewny)
- Odszkodowanie przysługuje Ci również jeżeli sprawca wypadku był nieubezpieczony lub nieznany ( np. zbiegł z miejsca zdarzenia)
Niezależnie od rodzaju wypadku trzeba pamiętać również o okresie przedawnienia po upływie, którego nie można wystąpić o odszkodowanie. Okres ten może różnić się w zależności od kraju, w jakim doszło do zdarzenia (wypadku) za granicą. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z prawnikiem/adwokatem, który wyjaśni, jakie prawa nam przysługują w związku z wypadkiem drogowym za granicą.